საზოგადოების წინსვლის, ეკონომიკის განვითარებით, ურბანიზაციის დაჩქარებით და მოქალაქეების მიერ მანქანებისადმი მზარდი მოთხოვნილებით, მკვეთრად გაიზარდა ავტოსატრანსპორტო საშუალებების რაოდენობა, რამაც გამოიწვია უფრო სერიოზული პრობლემები: მოძრაობის შეშუპება და კიდევ შეშუპება, ხშირი საგზაო შემთხვევები. ჰაერისა და ხმაურის დაბინძურება სერიოზულია, ხოლო საზოგადოებრივი ტრანსპორტის სისტემის ეფექტურობა მცირდება.
ზოგადად, ამ პრობლემის გადასაჭრელად ორი გზა არსებობს. ერთი არის გზის შენობა და ხიდის შენობა. ეს არის ყველაზე პირდაპირი გზა საგზაო მოძრაობის პირობების გასაუმჯობესებლად, მაგრამ ის მოითხოვს უზარმაზარ კაპიტალურ ინვესტიციას, ხოლო მეორე არსებულ საგზაო მოძრაობაშია. პირობებში, ტრაფიკის კონტროლი და მართვა ხორციელდება, რათა სრულად ითამაშოს არსებული გზების შესაძლებლობები. ბევრმა ფაქტმა დაამტკიცა ამ მიდგომის ეფექტურობა.
თანამედროვე საგზაო მოძრაობის სირთულე და მრავალფეროვნება ხშირად ასოცირდება რამდენიმე ან ათეულობით ან თუნდაც ასობით კვეთაზე. ამ შემთხვევაში, გამოცდილი საგზაო პოლიციამ ვერაფერს გააკეთებს. ამრიგად, ადამიანები უფრო და უფრო მეტ ყურადღებას აქცევენ მოწინავე სამეცნიერო უნარების გამოყენებას ტრაფიკის მენეჯმენტისთვის, შემდეგ კი ხელს უწყობენ ტრაფიკის კონტროლის ავტომატური უნარების უწყვეტ განვითარებას. ამ დროისთვის, შუქნიშანი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია!