საგზაო ობიექტების ინჟინერიის სამი ნაბიჯი
დღესდღეობით სწრაფად განვითარებად საგზაო გარემოში, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. საგზაო ობიექტების სიცხადე, როგორიცაა სიგნალის შუქები, ნიშნები და საგზაო ნიშნები გზაზე პირდაპირ კავშირშია ხალხის მოგზაურობის უსაფრთხოებასთან. ამავე დროს, საგზაო ობიექტები ქალაქის გარეგნობის მნიშვნელოვანი ნაწილია. სრული საგზაო მოძრაობის სისტემას შეუძლია შეცვალოს ქალაქის საგზაო გარეგნობა.
საგზაო ობიექტები ძალიან მნიშვნელოვანია, ასე რომსაგზაო ობიექტების ინჟინერიააუცილებელია. სატრანსპორტო საშუალებების ინჟინერია ძირითადად მოიცავს საგზაო მოძრაობის მარკირების ინჟინერიას, საგზაო ნიშნის ინჟინერიას, საგზაო საგზაო დაცვის ინჟინერიას და ა.შ.
საგზაო ობიექტების ინჟინერიის განხორციელებაში სამი ძირითადი ნაბიჯი არსებობს:
1. საგზაო ობიექტების წარმოება მოიცავს არა მხოლოდ საორიენტაციო ნიშნების წარმოებას, არამედ საგზაო გზების მარკირებას. ნიშნების წარმოება ასევე მოიცავს ნიშნის სუბსტრატების წარმოებას, ტექსტისა და შაბლონების წარმოებას და ამრეკლავი ფილმების ჩასვლას; ნიშნის პოსტების წარმოება მოიცავს დაფარვას, შედუღებას და ცხელი გალვანიზაციას. თუთია და სხვა პროცესები;
2. ინსტალაცია და მშენებლობასაგზაო ნიშანიინფრასტრუქტურა, ნიშნის საძირკვლის მშენებლობა მოიცავს ფიქსირებული წერტილის განლაგებას, საძირკვლის ორმოს გათხრების, ფოლადის ბარის დამაკავშირებელი, ბეტონის დაღვრის და ა.შ.
3. შემდგომი მოვლა, სატრანსპორტო საშუალებების მშენებლობის დასრულების შემდეგ, კარგად უნდა გაკეთდეს პოსტ-მოვლა.
შენიშვნა: ნიშნების დამონტაჟებამ ყურადღება უნდა მიაქციოს ინსტალაციის თანმიმდევრობას, ნიშნების მკაფიო სიმაღლეს, სვეტების ვერტიკალურობას და მშენებლობის უსაფრთხოებას, სამშენებლო პროცედურებს და გზის დახურვას, ასევე უნდა განიხილებოდეს საგზაო სექციებში, რომლებიც ღიაა ტრაფიკისთვის. საგზაო ობიექტის ინჟინერია უნდა დაიცვას ეს სამი ნაბიჯი. დაგეგმილია სრულყოფილი სატრანსპორტო ობიექტის პროექტი.